Rozjaśnianie włosów to chemiczny, inwazyjny zabieg, który bardzo często może doprowadzić do ich zniszczenia. Włosy po rozjaśnianiu stają się suche, łamliwe i matowe, oraz są narażone na dodatkowe uszkodzenia mechaniczne. Wszystko to dzieje się za sprawą chemicznych rozjaśniaczy zawartych w produktach do rozjaśnianie włosów w domu, które mocno ingerują w strukturę włosa i wypłukują z niego jego naturalny barwnik. Jeśli twoje włosy są bardzo zniszczone, to lepiej nie wykonuj na sobie tego zabiegu rozjaśniania w domu. Jednak nie oznacza to, że musisz całkowicie zrezygnować z chęci posiadania jasnych kosmyków. Istnieje inny, mniej inwazyjny sposób: Mianowicie jest to rozjaśnianie włosów w domu, przy użyciu naturalnych produktów.
Uzyskany dzięki nim efekt jest jednak bardzo naturalny i delikatny. Jeśli więc zależy ci na bardziej intensywnym rozjaśnieniu, lub zmianie koloru z czarnych na włosy blond, to powinnaś wybrać inną metodę farbowania, niż rozjaśnianie włosów w domu. Największą jednak zaletą rozjaśniania włosów w domu jest fakt, że taki zabieg ich nie zniszczy. Czasami może je wręcz dodatkowo wypielęgnować.
Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym twoje włosy z czasem staną się jaśniejsze:
- Cynamon – wymieszaj cynamon ze swoją ulubioną odżywką do włosów lub wykonaj samodzielnie w domu maseczkę z jego dodatkiem. W tym celu wymieszaj 1 łyżkę cynamonu z 1 łyżką naturalnego miodu, 1 łyżką oliwy z oliwek lub kokosowego oleju i kilkoma kroplami soku z cytryny. Tak przygotowaną mieszankę nałóż na włosy, a następnie zawiń je w foliowy czepek oraz przykryj ciepłym ręcznikiem. Maskę z cynamonem pozostaw na włosach przez minimum pół godziny. Po tym czasie dokładnie spłucz i umyj włosy ulubionym szamponem. Regularne stosowanie cynamonu na włosy dość szybko rozjaśnia włosy i nadaje im jasnych, wpadających delikatnie w rudy kolor refleksów. Szczególnie polecana jest do włosów od jasnego brązu do ciemnego blondu. Dodatkowo, maska z cynamonem wykazuje działanie nabłyszczające. Cynamon jest jednak silnym alergenem i może powodować podrażnienia skórne, więc przed zastosowaniem tej maseczki, przekonaj się najpierw na niewielkim obszarze skóry, czy nie wywołuje u ciebie żadnych podrażnień. Uczulenie może pojawić się również przy dłuższym stosowaniu cynamonu, należy więc bacznie obserwować skórę, oraz zaprzestać stosowania maski w przypadku wystąpienia podrażnień.
- Herbata rumiankowa – to bardzo znany, naturalny produkt do rozjaśniania włosów w domu i nadania im ciepłych, złocistych refleksów. Żeby uzyskać porządany efekt, zaparz suszony rumianek wrzątkiem i pozostaw pod przykryciem, aby ostygł. Następnie umyte wcześniej włosy po spłukaniu piany opłucz naparem i zostaw do wyschnięcia. Co ważne, po zastosowaniu płukanki z rumianku, nie należy dodatkowo spłukiwać tak wypielęgnowanych włosów wodą. Użycie naparu z rumianku nie daje natychmiastowych oczekiwanych efektów, więc należy stosować go często i regularnie aby rozjaśnić włosy w domu.
- Oliwa z oliwek –to cudowny kosmetyk: można ją dodawać zarówno do drogeryjnych masek, lub tych domowych wykonanych samodzielnie, albo nakładać samodzielnie oliwę z pierwszego tłoczenia, bezpośrednio na włosy. Aby wzmocnić efekt rozjaśnianie włosów w domu, możesz wymieszać ze sobą 4 łyżeczki oliwy z połową soku z 1 cytryny oraz 1 łyżeczką naturalnego miodu. Tak przygotowaną mieszankę pozostaw na włosach przez co najmniej pół godziny. Oliwa z oliwek, oprócz rozjaśniania włosów w domu, doskonale nawilża włosy i nadaje im połysk i miękkość.
- Miód – dzięki niemu włosy stają się jaśniejsze i nabierają ciepłego, złocistego odcienia. Dla uzyskania takiego efektu można go wymieszać z drogeryjną odżywką do włosów i nakładać na włosy. Idealnym sposobem na rozjaśnianie włosów w domu jest także rozpuszczenie łyżki miodu w niewielkiej ilości zimnej wody. Tak przygotowaną mieszankę należy odstawić na pół godziny. Po tym czasie nałóż ją na umyte uprzednio włosy, pozostaw na nich na co najmniej godzinę, a następnie dokładnie spłucz.
Czy to naprawdę działa?
Rozjaśnianie włosów w domu może być skuteczne i przynosić oczekiwane rezultaty, jednak pod warunkiem, że takie zabiegi będą wykonywane przed dłuższy czas regularnie. Tylko wtedy efekty rozjaśnienia włosów w domu będą zauważalne, ponieważ naturalne produkty nie działają już po pierwszym zastosowaniu i potrzebują czasu, aby rozjaśnić włosy. Najważniejsza jest więc w takim przypadku cierpliwość. Wystarczy się w nią mocno uzbroić, by z czasem móc się cieszyć jasnymi i jednocześnie zdrowszymi włosami. Oczywiście pamiętajmy, że te domowe sposoby na rozjaśnianie włosów najlepiej sprawdzą się na naturalnych, niefarbowanych chemicznie włosach. Na takie sposoby zareagują dobrze włosy w kolorze od blondu do jasnego bądź ciemnego, ale naturalnego brązu. Czarny pigment na uprzednio ufarbowanych włosach niestety można usunąć tylko chemicznym dekoloryzatorem, pod okiem doświadczonego fryzjera. Inaczej efekty domowego rozjaśniania włosów mogą nie tylko być dalekie od oczekiwanych, ale również mocno zaszkodzić kondycji naszych włosów.