Skoki ze spadochronem

0
1741

Jeszcze kilkanaście lat temu latanie samolotami było środkiem transportu dla bogatych. Bilety lotnicze zaczynały się od kilku tysięcy złotych, a wiele osób miało styczność z lotami wyłącznie podczas wykupu wczasów w biurach podróży. Dzisiaj ta sytuacja się zmieniła i coraz częściej tematy lotów i skoków ze spadochronem są podejmowane przez wszystkich.

Skok ze spadochronem – bezpieczeństwo lotu?

W pierwszej kolejności rozważań na temat skoków ze spadochronem warto obalić mit, jakoby w każdym samolocie pasażerskim znajdowała się ilość spadochronów dopasowana do ilości osób na pokładzie i dająca szansę przeżycia. Wbrew pozorom zagwarantowanie takiej ilości spadochronów, przeszkolenie przed skokiem oraz zapewnianie bezpieczeństwa podczas takiej ewakuacji nie byłoby możliwe. Należy wskazać, że współczesne samoloty pasażerskie zabierają na pokład nawet kilkaset osób, zaś oddanie bezpiecznego skoku ze spadochronem wymaga nie tylko dobrej kondycji zdrowotnej, ale również umiejętności posługiwania się spadochronem i znajomości mechaniki lotu. W warunkach panujących przed startem nie byłoby żadnych fizycznych możliwości na przekazanie takiej wiedzy.

Skoki ze spadochronem – kurs spadochronowy

Z tego też względu skoki spadochronowe traktuje się dzisiaj bardziej jako dyscyplinę sportową niż realną możliwość ewakuacji ze spadającego samolotu pasażerskiego. Zapisując się na kurs spadochronowy musimy się jednak liczyć z tym, że jest to wydatek w granicach do pięciu tysięcy złotych i będzie trwał on przynajmniej kilka kolejnych weekendów. Jednocześnie przed rozpoczęciem kursu będziemy zobowiązani do przedłożenia stosownego zaświadczenia poświadczającego nasz stan zdrowia i odbyte badanie lekarskie. Niestety do bezpiecznego oddania skoku spadochronowego konieczne jest legitymowanie się nienagannym zdrowiem, a wśród tak oczywistych schorzeń jak nadciśnienie czy cukrzyca, które eliminują z tej dyscypliny, wymienia się także np. skrzywienie przegrody nosowej.

Rozrywka i hobby

Podsumowując, skoki ze spadochronem należy traktować w formie rozrywki i hobby. Jeżeli jednak nie chcemy zdobywać umiejętności samodzielnego oddawania skoków spadochronowych, a po prostu przeżyć taki skok i poczuć towarzyszące mu emocje, można spróbować skoku w tandemie z instruktorem. Są one również znacznie tańsze niż kurs spadochronowy – około 300-500 złotych za pojedynczy skok.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar

Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ