Sok z rokitnika – właściwości

0
2186
Sok z rokitnika

Pomimo swoich cudownych właściwości zdrowotnych, rokitnik zwyczajny dalej jest bardzo mało znaną i rzadko uprawianą rośliną. To ziele występuje przeważnie w rejonach nadbrzeżach rzek i mórz oraz wszędzie tam, gdzie korzenie mogą mieć stały dostęp do wody. Z tego powodu owoce rokitnika potrafią być przydatne do spożycia nawet przez całą zimę, aż do wiosny. Nie jest to smaczna roślina, o dosyć cierpkim smaku. Owoce rokitnika to bardzo małe pomarańczowo-czerwone kuleczki.

Sok z rokitnika

Roślina ta jest bardzo piękna i z powodzeniem jest uznawana za jedną z najbardziej dekoracyjnych roślin w naszym ogrodzie. Jednak od pewnego czasu, dzięki licznym naukowym badaniom odkryto jej cudowne właściwości zdrowotne, lecznicze czy nawet kosmetyczne. Sok z rokitnika na dobre zadomowił się w naszych domach i zaczyna cieszyć się ogromną popularnością. W zasadzie ta roślina już od setek lat uznawana była za bardzo zdrową i cenioną w medycynie naturalnej, jednak dopiero niedawno poznano jej wszystkie właściwości. Teraz rokitnik zajmuje jedno z czołowych miejsc na półkach sklepów ze zdrową żywnością czy aptek, i podbił serca konsumentów. Niestety, rokitnik w swoim naturalnym środowisku rośnie bardzo rzadko. W Polsce możemy spotkać tę roślinę wzdłuż linii brzegowej Bałtyku, jednak pozyskiwanie owoców z krzewów dziko rosnących jest nielegalne i podlega karze grzwyny. Coraz więcej zatem powstaje natomiast certyfikowanych plantacji i hodowli tej jakże cenionej rośliny, która ma tak znakomity i dobroczynny wpływ na cały nasz organizm.

Właściwości – jakie posiada?

Sok, który pozyskamy z owoców rokitnika to prawdziwy skarbiec witamin. Roślina ta jest nie tylko bogata w liczne minerały oraz bioaktywne pierwiastki. Owoce rokitnika posiadają w sobie aż 140 różnych witamin! Co ciekawe, rokitnik posiada w sobie dziesięć razy więcej witaminy C niż owoce cytrusowe. Rokitnik dodatkowo zawiera również w sobie liczne kwasy tłuszczowe, aminokwasy oraz bardzo silne antyoksydanty, czyli substancje przeciwstarzeniowe. Witamina C bardzo mocno oddziałuje na nasz układ odpornościowy. Dzięki temu chroni nas przed różnego rodzaju infekcjami, wirusami i bakteriami. Witamina C wzmacnia również nasze kości, przyspiesza gojenie się ran i zmian skórnych oraz  jest doskonałym środkiem na obniżenie wysokiego ciśnienia krwi. Dzięki swoim właściwością zahamuje powstawanie siniaków pod skórą. Cudowna witamina C jest również znana pod nazwą „witaminy” młodości,  ze względu na hamowanie negatywnych procesów starzenia w organizmie. Idąc dalej, następną witaminą, którą znajdziemy w bardzo dużych ilościach w rokitniku jest witamina A. Rokitnik bije kolejne rekordy pod względem stężenia witamin: w rokitniku jest jej ponad cztery razy więcej niż w marchewce. Witamina A jest szczególnie dobra dla małych dzieci. Zawiera w sobie hormon wzrostu, dzięki czemu umożliwia prawidłowy rozwój nowych komórek oraz działa bardzo korzystnie na układ krwionośny i ochroni przed chorobami oczu takimi jak kurza ślepota. Doskonale wzmacnia również włosy, skórę i paznokcie oraz stanowi doskonały suplement w diecie dla osób chcących pozbyć się niechcianych kilogramów.

 

Kolejną cudowną witaminą znajdującą się w leczniczym soku z rokitnika, jest witamina E. Witamina ta znacząco zmniejszy w organizmie poziom złego cholesterolu, wyleczy różne choroby serca. Co ciekawe, ta witamina pomaga również leczyć bezpłodność oraz zwalcza miażdżycę i zaburzenia pracy mięśni. Jest więc szczególnie polecana kobietom planującym zajście w ciążę oraz osobom uprawiającym spory. Ta witamina również zapobiega powstawaniu blizn czy żylaków oraz złagodzi poparzenia termiczne, np., oparzenia słoneczne.

Sok z rokitnika to również cudowny Eliksir piękności. Jego właściwości zadziałają bardzo szybko na naszą skórę, włosy i wzmocnią paznokcie. Witaminy zawarte w rokitniku wspomagają porost tak zwanych baby hair i hamują ich wypadanie. Natomiast spożywanie soku regularnie spowoduje, że nasze włosy staną się gęstsze i nabiorą blasku. Paznokcie nasze zaczną rosnąć szybciej i nie będą rozdwajały się, oraz nie będą kruche i łamliwe. Skóra również wiele zyska na lepszym wyglądzie przez właściwości oczyszczające i usuwające z organizmu toksyny. Rokitnik ma w sobie bardzo wiele substancji przeciwstarzeniowych czyli antyoksydantów,  które zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry oraz nawet chronią nas przed powstawaniem nowotworów.

Przeciwwskazania?

Niestety, również rokitnik pomimo swoich cudownych właściwości nie jest to roślina przeznaczona dla każdego. Pomimo wielu leczniczych właściwości, przeciwwskazaniem do spożywania soku oraz jego stosowania będą silne stany zapalne wątroby czy trzustki oraz występująca w organizmie kamica żółciowa. Również należy pamiętać, że przed zastosowaniem sok z rokitnika zawsze można uprzednio zasięgnąć opinii lekarza. Dzięki swoim właściwościom sok z rokitnika polecany jest również do picia kobietom w ciąży, matkom karmiącym piersią, dla dzieci oraz dla diabetyków. Rok z rokitnika warto na stałe wprowadzić do codziennej diety, a zwłaszcza  w okresie jesienno- zimowym, kiedy nie dostajemy dostatecznej dawki słońca.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ