Trening siłowy podstawowe informacje

0
2128
Trening siłowy podstawowe informacje

Uprawianie sportów ma zbawienny wpływ na wiele aspektów życia: samopoczucie, zdrowie, sylwetkę. Już chyba nikt nie ma wątpliwości, że brak sportu może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji, z otyłością na czele. Do sportu można podejść okazjonalnie albo profesjonalnie. Drugie podejście polega na śledzeniu wyników badań naukowców. To właśnie ostatnie wyniki badań zrewolucjonizowały podejście do treningu siłowego. To uniwersalny rodzaj treningu, który oddziałuje na organizm kompleksowo – zwiększa siłę, modeluje sylwetkę, wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej czy opóźnia procesy starzenia. Wybierając trening siłowy, wspomagamy wydolność mięśniową i siłę. Stosowanie się do planu treningowego ma również korzyści dla psychiki: ćwiczymy systematyczność, pewność siebie. Pokonujemy kolejne stopnie i własne granice. A to tylko niektóre z korzyści dla ciała i ducha.

Podstawowe informacje o treningu siłowym

Zanim zapiszemy się na siłownię i wykupimy kosztowny nieraz karnet, powinniśmy odwiedzić lekarza, który może wskazać i wspólnie z nami ustalić przeciwwskazania do stosowania niektórych ćwiczeń. W rzeczywistości mało kto udaje się w takiej sytuacji do lekarza, jednak nie zaszkodzi pamiętać o takiej możliwości. Przed pierwszą wizytą na siłowni należy kupić odpowiedni strój. Nie powinien krępować ruchów i być stworzony ze sztucznych materiałów. Swobodny, niekrępujący ruchów – taki powinien być strój na siłownię. Dobrze sprawdzą się krótkie leginsy i przewiewna koszulka z krótki rękawem. Na siłowni niejednokrotnie pracujemy dłońmi, przytrzymując drążki i inne urządzenia. Aby zapobiec odciskom, wiele osób stosuje specjalne rękawiczki. Znajdziesz je bez problemu w każdym sklepie sportowym. Dodatkowo, rękawiczki wspierają pracę nadgarstków oraz chronią je przed urazami. Jak uzupełniać płyny na siłowni? Na pewno nie napojami gazowanymi. Można wybrać wodę mineralną niegazowaną lub specjalne napoje izotoniczne, zmieszane wcześniej przy pomocy shakera.

Etapy treningu siłowego

Aby osiągnąć zadowalające efekty, po pierwsze należy ćwiczyć regularnie, a po drugie – wykonywać ćwiczenia w określonych seriach. Czas trwania treningu to zwykle 20-60 minut. Należy powtarzać go dwa razy w tygodniu, dając organizmowi kilka dni na regenerację mięśni pomiędzy treningami. Ćwiczenia na siłowni powinny angażować wszystkie grupy mięśniowe, choć oczywiście jeśli zależy nam na kształtowaniu nóg, możemy częściej wybierać ćwiczenia na tę partię ciała.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar

Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ