Właściwe farbowanie siwych włosów

0
2309
Właściwe farbowanie siwych włosów

Choć wiele osób twierdzi, że siwe włosy dodają urody i wzbudzają szacunek, to ich koloryzacja stanowi temat rozmów. Dziś zarówno panie, jak i panowie, szukają preparatów, które skutecznie zamaskują siwiznę. Farba na siwe włosy to standardowy produkt do trwałej koloryzacji. W zasadzie wszystkie dobre wyroby świetnie radzą sobie z pokrywaniem siwizny. Tym, co może sprawiać różnicę w czasie farbowania, jest nieco inna struktura siwego włosa.

Kolor włosów zawdzięczamy melaninie, która produkowana jest przez znajdujące się we włosach melanocyty. Niestety, wraz z wiekiem, melanocyty zaczynają funkcjonować coraz gorzej, a produkcja melaniny jest coraz mniejsza. Włosy przybierają barwę keratyny, a jej naturalnym kolorem jest biel, która przełamana bywa szarością lub beżem. Miejsce brakującej melaniny zajmuje po prostu powietrze. Przebieg procesu siwienia uwarunkowany jest głównie genetycznie. Jednak życie w ciągłym pośpiechu i stresie znacznie go przyspiesza, podobnie jak stosowanie używek i niezdrowa dieta.

Skuteczna farba na siwe włosy

Najszybciej włosy siwe zaczynają farbować brunetki i szatynki. To w ich fryzurach od razu widać nawet pojedyncze siwe włosy, których u blondynek można nie zauważyć. Przystępując do koloryzacji, nie warto kupować środków tylko farbujących włosy, ponieważ nie są one w stanie pokryć siwizny.

Siwe włosy mają dość solidną i trudną do pokonania keratynową osłonkę. Sforsowanie jej jest niezbędne, aby pigment mógł dostać się do wnętrza włosa, osadzić się w nim i zmienić jego barwę. Tylko farby do trwałej koloryzacji wyposażone są w odpowiednie nośniki pigmentu, które są w stanie poradzić sobie z siwym włosem. Jednym słowem, farba na siwe włosy to ta, która posiada w swoim składzie amoniak albo monoetyloaminę.

Farba na siwe włosy powinna być w jednym z odcieni brązu lub blond. Te kolory najlepiej wychodzą na siwych włosach. Lepiej nie wybierać rudych czy intensywnie różowych kolorów, bo często wkrada się tam zielonkawa poświata. Jeśli siwe włosy pojawiają się na głowie tylko w niektórych miejscach, tworzą kępki, to lepiej ich farbowanie powierzyć profesjonalistom, ponieważ samodzielnie trudno jest uzyskać jednolity kolor.

Jak pielęgnować siwe włosy?

Siwe włosy często stają się suche i sztywne. Przyczyną tego jest brak melaniny i powietrze, które znajduje się w ich strukturze. Stają się one szorstkie, kruche i łamliwe. Dlatego w ich pielęgnacji powinno dominować nawilżanie. Warto więc wybierać dobre odżywki i maseczki nawilżające, które będą zawierały miód, aloes lub glicerynę.

Włosy stają się jeszcze bardziej suche, gdy poddawane są działaniu gorącego powietrza. Nie służy im codziennie używana prostownica ani lokówka. Poleca się powrót do zapomnianych już dzisiaj wałków. Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o suszarkę do włosów – jej gorące powietrze źle wpływa na kosmyki. Dużo lepiej pozwolić włosom wyschnąć naturalnie.

Farba na siwe włosy nie lubi też słońca. Pod jego wpływem kolor najpierw traci swoją intensywność, a potem po prostu płowieje. Można temu zaradzić, stosując odżywki do włosów zawierające filtry UV. To skutecznie chroni kolor przed działaniem promieni słonecznych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar

Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ