Ból gardła spotyka nas najczęściej jesienią i zimą. Wówczas organizm jest osłabiony i wystarczy chwila nieuwagi, by zarazić się grypą. Angina i ból gardła to jednocześnie najczęściej spotykane infekcje letnie – podczas upałów nieraz chłodzimy się zimnymi napojami czy lodami. Duża różnica temperatur i nagły kontakt z bardzo zimną substancją jest bardzo ryzykowny i często kończy się bólem gardła. Nie zawsze jest to ból, z którym musimy udać się do lekarza. Jeśli objawy nie są zbyt silne oraz nie towarzyszy im gorączka, możemy sięgnąć po tabletkę na ból gardła lub spróbować metod domowych i naturalnych. Może okazać się, że są one równie skuteczne, co tabletka, a kosztują kilka razy mniej i najczęściej znajdują się w każdej kuchni.
Kwiat rumianku
Rumianek jest znanym i skutecznym środkiem na ból gardła. Wystarczy zaparzyć pod przykryciem torebkę rumianku, przestudzić, a następnie płukać gardło. Rumianek ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Szałwia
Szałwia jest kolejną rośliną skuteczną w walce z bólem gardła. Ziołowe herbaty z szałwii kosztują kilka złotych, a efekt jest zwykle natychmiastowy. Płukanki z szałwii działają przeciwbólowo i odkażająco.
Tymianek
Tymianek często stosowany jest w duecie z podbiałem. Ma silne działanie odkażające i przeciwbólowe.
Mięta
Ulgę w bólu gardła może przynieść także zwykła mięta. Zawarty w niej mentol działa chłodząco i łagodząco.
Babka zwyczajna
Napar z babki zwyczajnej to sposób naszych babć. Babka zwyczajna rosła na polach i bez problemu można było ją nazbierać. Dziś babkę zwyczajną znajdziemy w niektórych sklepach zwyczajnych. Można również zebrać ją samodzielnie. Należy jednak pamiętać o dokładnym oczyszczeniu liści. Nie powinniśmy również zbierać babki z pól znajdujących się bezpośrednio przy drodze.
Warto pamiętać, że wszystkie zioła mogą przynieść skutek niezamierzony – wiele osób jest uczulonych na rośliny. Dlatego spożywanie ziół warto skonsultować z lekarzem, szczególnie, jeśli chorujemy przewlekle i stale przyjmujemy lekarstwa.