Żwirek dla kotów długowłosych

0
1032
Żwirek dla kotów długowłosych

Koty ras długowłosych często wymagają szczególnej troski od opiekunów. Ich futerko ma charakterystyczną strukturę (i jest przy tym bardzo piękne), co sprawia, że wymagają czesania, dbałości o nie, a nawet… specjalnego żwirku. Po jaki zatem warto sięgnąć i dlaczego w ogóle żwirek jest tak ważny dla kotów?

Naturalne potrzeby behawioralne

Na początek warto odpowiedzieć sobie właśnie na ostatnie pytanie. Dlaczego kwestia kociej kuwety i żwirku jest tak ważna? Wydawać by się mogło, że wystarczy zwykły piasek dla kotów, aby mruczki były zadowolone i mogły załatwiać wszystkie swoje potrzeby fizjologiczne. I choć rzeczywiście na pewno skorzystałyby z piasku, w naszych domach nie jest on już wystarczający.

W naturze kot może dowolnie wybierać dla siebie miejsce załatwiania potrzeb fizjologicznych. Bez problemu będzie mógł każdego dnia skorzystać z innego, a naturalnie zachodzące procesy w przyrodzie sprawią, że jego odchody zostaną z czasem rozłożone i teren się oczyści. W naszych domach tak jednak nie jest i za każdym razem musimy sami oczyszczać kuwetę – a nie jest to możliwe przez cały dzień, gdyż chodzimy do pracy, mamy inne obowiązki lub po prostu śpimy. Koty zazwyczaj nie chcą też wchodzić do zabrudzonej.

Dlatego należy zapewnić im takie wypełnienie kuwety, które zapobiegnie utrzymywaniu się w niej wilgoci. Powinno być jak najbardziej chłonne i zapewniać szybkie wiązanie wilgoci. Jednocześnie musi być wygodne dla kocich łapek i przypominające piasek, co ułatwi zwierzęciu kopanie, które jest jego naturalną, instynktowną potrzebą.

Dlaczego żwirek dla kotów długowłosych należy wybierać szczególnie rozważnie?

Na rynku istnieje wiele rodzajów żwirku i z pewnością koty mogą polubić wiele z nich. Jednak w przypadku długowłosych ras często zdarza się, że źle dopasowany dla nich żwirek plącze się w sierść. Wówczas kot wynosi go poza kuwetę, co powoduje, że jej okolica (a nawet cały dom) pokrywa się drobinkami. Nie jest to ani higieniczne, ani przyjemne, ani nie prezentuje się dobrze, a co więcej zmusza właściciela do ciągłego sprzątania.

Drugie niebezpieczeństwo związane ze żwirkiem przyklejonym do futra jest takie, że kot mógłby chcieć usunąć zawadzające mu granulki. Podczas takiej czynności może przypadkiem połknąć ziarenko, co nie jest zdrowe dla jego organizmu. Lepiej więc unikać takich sytuacji i po prostu wybrać żwirek, który nie będzie przyczepiał się do włosów.

Taką zaletą odznaczają się w szczególności żwirki silikonowe, które mają gładką, kulistą powierzchnię. Dzięki temu unikamy kocich chorób oraz roznoszenia drobinek po domu.

Żwirek ze srebrem

Ze względu na to, że koty długowłose mają znacznie większą szansę na roznoszenie żwirku, ale i bakterii na łapkach po całym domu, powinniśmy w szczególności zadbać o to, by było ich jak najmniej w kuwecie. W tym celu warto więc wykorzystać żwirek z jonami srebra, które mają właściwości bakteriobójcze. Dzięki temu z całą pewnością nasz pupil będzie zdrowszy, a dom czystszy. Dodatkowa zaleta takiego żwirku to jeszcze bardziej intensywne przeciwdziałanie przykrym zapachom, które powstają między innymi w wyniku działania bakterii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar

Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ