Specjaliści od żywienia zgodnie twierdzą, że odpowiednio skomponowana dieta jest niezbędnym naszego codziennego życia. Nie jest to istotne tylko z uwagi na utrzymywanie prawidłowej wagi, ale głównie ze względu na dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości zdrowotnych składników odżywczych. Najczęściej powtarzany jest fakt, że trzeba jeść małe posiłki, ale często. Dietetycy przekonują że codziennie zjadać należy 5 posiłków.
Jednak nie każdy ma na to czas, więc jak się za to zabrać?
-
Śniadanie
Ciągle żyjemy w biegu. Niestety, bardzo często w godzinach porannych brakuje czasu na spokojne zjedzenie pełnowartościowego śniadania. Zwłaszcza, jeżeli mamy na głowie obowiązki, takie jak odprowadzenie dzieci do przedszkola, załatwienie bardzo ważnej sprawy po drodze do pracy, albo gdy po prostu włączymy w budziku drzemkę parę razu dłużej, niż powinniśmy. W efekcie tego albo zupełnie pomijamy pierwszy posiłek dnia, albo jemy byle co na szybko, tylko po to, żeby zabić pierwszy głód.
Jednak śniadanie odgrywa kluczową rolę w prawidłowej pracy organizmu w ciągu dnia. Z bardzo prostej przyczyny: pożywne śniadanie dostarczy nam energii na cały poranek i pobudza organizm do pracy. Rusza metabolizm i organizm nie magazynuje tłuszczów na czarną godzinę. Nie musi to być wcale coś wyszukanego i czasochłonnego, jak skomplikowane zapiekanki czy naleśniki. Unikaj słodkich i ciężkostrawnych, tłustych śniadań. Pierwszy posiłek dnia powinien być pożywny, ale także i lekkostrawny, ponieważ z pewnością nie chcesz mieć w zołądku uczucia ciężkości przez kolejne godziny. Tutaj Doskonale sprawdzi się np. pełnoziarniste musli z dodatkiem ulubionego owocu: lekko i zdrowo! Pamiętaj także o odpowiednim napoju – najlepiej wybierz wodę z cytryną.
-
Drugie śniadanie
Zachowuj regularne odstępy między posiłkami. To pozwoli ustabilizować pracę i procesy trawienne twojego organizmu. Najtrudniejsze wydaje się wyrobienie w sobie nawyku przestrzegania odpowiednich pór dnia spożywania posiłków, zwłaszcza, kiedy nie pozwala nam na to np. praca ze względu na jej wykonywany charakter. Dlatego dobrze to zaplanuj posiłki w ciągu dnia, ponieważ później będzie tylko łatwiej. Dobrze też jest zapisywać co i o której godzinie spożyliśmy. I idąc dalej, drugie śniadanie dnia również powinno być raczej lekkie, ale zaspokajające głód. Sprawdzą się tutaj np. orzechy, owoce lub inne przekąski. Jak najbardziej może to być po prostu jabłko, banan i do tego np. niesłodzony jogurt naturalny. Bardzo dobrym wyjściem na pożywne drugie śniadanie jest też sałatka ze świeżych warzyw, którą możesz przygotować poprzedniego dnia i zabrać ze sobą. Dobrym pomysłem jest również przygotowywanie kilku porcji dania na kolejne dni.
-
Obiad
Lekarze zalecają, aby bardziej sycący obiad spożyć nie później, niż około godziny 16. Wszyscy doskonale jednak wiemy, że niestety nie każdy wraca o tej godzinie z pracy czy szkoły, a obowiązki, które na nas czekają po powrocie w domu także są zapewne bardzo czasochłonne. Dlatego równie dobrze możemy go potraktować jako pewnego rodzaju wcześniejszy „lunch”. Taki posiłek obiadowy powinien pokryć około 35% naszego dziennego zapotrzebowania naszego organizmu na energię. Niech więc będzie to raczej sycący i pożywny. Doskonałym wyjściem na obiad jest zupa, ale z powodzeniem możesz wybrać także dania z ryżu czy pełnoziarnistego makaronu. Po prostu przygotuj na lunch mniejszą porcję, niż jesz zazwyczaj.
-
Podwieczorek
Tutaj bardzo dobrze sprawdzi się pożywny koktajl na bazie roślinnego mleka, świeżo wyciskany sok z owoców lub warzyw, a także lekkie i chrupiące sałatki z dodatkiem pieczywa. Unikaj na podwieczorek jednak roślin strączkowych, ponieważ mogą one wywołać wzdęcia. Również podwieczorek jak każdy na diecie pięciu zdrowych posiłków powinien być bardzo lekki.
-
Kolacja
Ostatni posiłek, w zależności od naszego trybu życia powinniśmy zjeść nie później, niż na ok. 2-3 godziny przed snem. Kolacja również powinna być kolejnym lekkim daniem. Na kolację z powodzeniem możesz przygotować pieczoną w folii rybę, chude mięso i gotowane lub surowe dodatki warzywne. Kolacja to także pora, kiedy możesz usiąść do stołu razem z całą rodziną. Jeśli przekonasz swoich bliskich do przestrzegania takich zasad oraz idei wspólnych posiłków, wzajemne wsparcie ze strony bliskich z pewnością wyjdzie wam na plus.
Regularność spożywania posiłków bywa jednak problematyczna. A to w przypadku zwłaszcza, jeśli nasz tryb życia bywa bardzo różny. Dodatkowo, często w ciągu dnia zdarzają się nagłe sytuacje, których nie możemy po prostu zlekceważyć dla zjedzenia posiłku. Więc nie bądźmy dla siebie tacy surowi, to nie pomoże! Jeśli z jakiegoś powodu odpuścisz drugie śniadanie, a na kolację zjecie zupę zrobioną na szybko – też nic się nie stanie. Metodą małych kroczków staraj się wprowadzać nawyk niewielkich, ale regularnych posiłków i pamiętaj o równych odstępach czasowych. Tak ustawiony organizm nie będzie narażony na nagłe spadki energii i unormuje procesy trawienne do częstotliwości dostarczanego mu pożywienia.