Nerwica (fachowo: zaburzenia lękowe) to rodzaj zaburzenia, które może ujawniać się na różne sposoby. Na to zaburzenie składają się nie tylko objawy psychiczne i idące za nimi nietypowe zachowania: równie często występują tu objawy somatyczne, takie jak intensywne bóle kręgosłupa i głowy, tzw. nerwobóle, uczucie ucisku w klatce piersiowej lub napięcie mięśni. Poniżej przyglądamy się tematyce nerwic z bliska oraz opisujemy, co wskazuje na najczęstsze objawy wystąpienia nerwicy.
Nerwica od podstaw – czyli czym jest nerwica?
Nerwica należy do zaburzeń, które najczęściej mają swoje źródło w czynnikach genetycznych lub życiu w ciągłym stresie. Zgodnie ze statystykami, na nerwicę może cierpień nawet kilka milionów Polek i Polaków. Najczęściej nerwica powoduje objawy psychiczne oraz fizyczne, których wzajemne powiązanie jest bardzo skomplikowane.
Do najczęściej występujących typów nerwicy należą ataki paniki, fobie, OCD (tzw. nerwica natręctw) oraz zaburzenie lękowe uogólnione, które objawia się ciągłym odczuwaniem niepokoju.
W dużym stopniu to, czy nerwica u danej osoby wystąpi czy nie, zależy od obecności osób bliskich, relacji z rodziną i przyjaciółmi, a także z innymi osobami znaczącymi w jej życiu. Świadomość, że osoba może od nich uzyskać pomoc, stanowi duże zabezpieczenie psychiczne i przeciwdziała rozwijaniu się symptomów nerwicowych – choćby dana osoba miała predyspozycje do rozwinięcia się objawów tego zaburzenia.
Najczęstsze objawy nerwicowe
Wśród objawów typowych dla nerwicy, można wyróżnić przede wszystkim objawy psychiczne. Obok nich, występują objawy somatyczne, które mogą dotyczyć różnych aspektów funkcjonowania organizmu. Różnica pomiędzy nimi jest bardzo duża – objawy psychiczne są mniej widoczne niż objawy somatyczne. Często to te drugie są zauważalne jako pierwsze i skłaniają do poszukiwania pomocy w gabinetach lekarzy innych specjalności, którzy nie są w stanie pomóc.
Do najczęstszych objawów nerwicowych zaliczyć można: intensywne uczucie lęku przed mało prawdopodobnymi zdarzeniami, zaburzone działanie pamięci oraz stale towarzyszące, bliżej nieokreślone uczucie niepokoju. Ponadto, nerwicy towarzyszą czarne, pesymistyczne myśli o natrętnym charakterze. Są to myśli stale powracające, od których pacjent nie może się uwolnić, a które sprawiają mu ból i cierpienie. Dodatkowo, osoby dotknięte nerwicą mogą cierpieć na bezsenność, huśtawki nastrojów, a także być “przewrażliwione”, to znaczy reagować silnymi emocjami nawet na błahe sytuacje.
Grupa objawów somatycznych nerwicy jest bardzo rozbudowana. U różnych pacjentów, dają o sobie znać odmienne symptomy. Dlatego w trakcie diagnozy, by mieć pewność, że są to objawy nerwicy, test specjalistyczny, przeprowadzany np. przez psychologa, może okazać się niezbędny. Do najczęstszych somatycznych symptomów nerwicy należą różnego typu bóle oraz nerwobóle: szczególnie głowy, żołądka i kręgosłupa. Ponadto do listy objawów nerwicy zalicza się problemy z sercem – kołatanie, nierytmiczny puls, uczucie ucisku w klatce piersiowej.
Do kolejnych objawów somatycznych należą: sztywne (napięte) mięśnie, zaburzone oddychanie, impotencja lub spadek libido, zaburzone działanie zmysłów, zawroty głowy, nadciśnienie. Warto jednak pamiętać, że nerwica u każdego może przebiegać w zupełnie inny sposób, dając o sobie znać poprzez zestaw różnych symptomów. Dlatego, jeżeli cokolwiek w Twoim stanie zdrowia psychicznego Cię niepokoi, nie obawiaj się poprosić o pomoc i zgłosić po pomoc do Specjalisty: psychiatry lub psychologa/psychoterapeuty.