Odpowiednia waga do żużlu? Jaka dieta dla żużlowca?

0
249
Jaka dieta dla żużlowca

Ogromne znaczenie we współczesnym sporcie mają nie tylko umiejętności techniczne i wrodzone zdolności, ale i stosowanie prawidłowej diety. W wielu dyscyplinach zawodnicy muszą utrzymywać określoną masę ciała, by zachować sprawność i zdobyć przewagę nad konkurentami. Dodatkowo w części dyscyplin określona jest minimalna waga sportowca, by ograniczyć ryzyko zaburzeń odżywiania i niedożywienia u sportowców. Dowiedz się więcej o prawidłowej masie ciała żużlowców.

1. Żużel waga — ile waży sportowiec i motocykl żużlowy?

2. Jaka masa ciała sprawdza się w sporcie żużlowym?

Waga motocykla i zawodnika w sporcie żużlowym zwykle nie powinna przekraczać 150 kg. W przeciwnym razie motocykl może być mniej sterowny, a sam żużlowiec straci szybkość ruchów i będzie zbyt ociężały, by osiągać dobre wyniki na torze. Jaka powinna być odpowiednia waga żużlowca? Jaką dietę powinien stosować, by ją utrzymać?

Żużel waga – ile waży sportowiec i motocykl żużlowy?

Obecnie większość żużlowców waży około 60-65 kg. Sam motor z kolei waży ok. 77 kg, a odzież motocyklowa około 10 kg. Jest to dość spora suma ze względu na ciężar motocykla. Jednak nie oznacza to, że żużlowcy powinni chudnąć jeszcze bardziej. Coraz więcej mówi się o wprowadzeniu limitu minimalnej wagi dla żużlowca, by uniknąć problemu anoreksji wśród zawodników. Część zawodników ma zbyt niskie BMI, co negatywnie wpływa na ich zdrowie i może zakończyć się podobnie jak w przypadku skoczków narciarskich, którzy jeszcze kilkanaście lat temu głodzili się, by wygrywać. Aby uniknąć niedożywienia i jednocześnie utrzymać niską masę ciała, żużlowiec powinien stosować odpowiednią dietę. Zasady żużla na razie nie uwzględniają minimalnej wagi sportowca, jednak zawsze powinno się dbać o prawidłowe odżywienie i dobry stan zdrowia.

Jaka masa ciała sprawdza się w sporcie żużlowym?

W diecie żużlowca powinno znajdować się dużo pełnowartościowego białka, a ilość kalorii powinna wynosić około 2000 kcal dziennie. Przed treningiem ważne jest utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy, niezbędnego do zachowania koncentracji i ochrony przed omdleniami. Żużlowiec powinien unikać zjadania dużych ilości węglowodanów prostych, które szybko podnoszą poziom glukozy we krwi i powodują jego gwałtowne spadki. Dodatkowo odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej i zwiększają masę ciała żużlowca, negatywnie przekładając się na jego wyniki na torze. Dieta powinna być układana przez specjalistę, który zadba o jej prawidłowe zbilansowanie i podaż niezbędnych witamin.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar

Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ