Dieta ubogoresztkowa – Zasady diety ubogoresztkowej.

0
2928
Dieta ubogoresztkowa

 

Wśród gąszczu diet dostępnych na rynku można nieźle się zaplątać. Kolejne odkrycia naukowców prezentują nieznane wcześniej właściwości produktów i ich wpływ na organizm. Wśród nowych diet obecnie jedną z najbardziej popularnych diet jest tak zwana  dieta ubogoresztkowa”  Zamiennie nazywana jest także bezresztkową lub dietą niskobłonnikową. Dieta ubogoresztkowa polega na całkowitym wyeliminowaniu z codziennego pożywienia dań bogatych w błonnik. Dzięki temu taka dieta opiera się wyłącznie na produktach wchłanianych przez organizm w całości, bez „resztek.”

Czy jest dla Ciebie?

Nie powinnaś stosować diety ubogoresztkowej, jeżeli Twoim celem jest tylko i wyłącznie utrata zbędnych kilogramów. Dieta ubogoresztkowa pełni bowiem funkcję leczniczą. Dietę ubogoresztkową stosuje się zatem w chorobach przewodu pokarmowego, takich jak stany zapalne przewodu pokarmowego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub doraźnie, jako pomocniczą i uspokajającą jelita w wypadku wystąpienia nagłego rozwolnienia wywołanego zatruciem pokarmowym. Ta ostatnia sytuacja nie wymaga ciągłego stosowania diety, jednak kilkudniowa kuracja w takim przypadku sprawdzi się znakomicie. Oprócz swoich prozdrowotnych własności, poczciwy błonnik pokarmowy posiada również właściwości drażniące błonę śluzową jelit i zaostrza istniejące w ich stany zapalne. Pochłania także wodę, dlatego z czasem przy dużym spożyciu błonnika wzrasta ryzyko zaburzenia gospodarki elektrolitowej.

Czytasz dalej?

W diecie ubogoresztkowej stosowane są obostrzenia dotyczące dawek dziennego spożycia błonnika. Dla chorego ze stanami zapalnymi jelit maksymalna dzienna dawka błonnika nie powinna przekraczać 10 gramów. Dla porównania: w diecie przeciętnego, zdrowego człowieka obecność polisacharydów roślinnych z błonnika może być nawet czterokrotnie wyższa. W zdrowym organizmie nie wywołuje on jednak takiego spustoszenia.

Dieta ubogoresztkowa

Czy poza tym istnieją inne zasady stosowania diety ubogoresztkowej?

Przede wszystkim jest to dieta wysokoenergetyczna, czyli o podwyższonej kaloryczności. Przykładowo, zapotrzebowanie kaloryczne w takiej diecie waha się od 2000 do 3000 kcal dziennie. Dostarcza ona organizmowi bardzo dużo białka (80-120g dziennie) i niską ilość tłuszczu (50-70g dziennie). W diecie ubogoresztkowej spożywa się zazwyczaj 5 lub 6 niewielkich posiłków dziennie, przy czym powinny być porcje spożywane w odstępach nieprzekraczających 3 godzin.

Z czym to się je?

Dieta ubogoresztkowa jest przede wszystkim dietą lekkostrawną. W diecie ubogoresztkowej wszystkie spożywane produkty i potrawy należy gotować w wodzie lub na parze, dusić pod przykryciem bez tłuszczu lub piec w pergaminie, całkowicie rezygnując z potraw smażonych. Ogranicza się również spożycie gruboziarnistych kasz zawierających błonnik, owsianki i razowego pieczywa, cukrów, wszelkiego rodzaju słodyczy oraz ostrych sosów i przypraw. Nie powinno się spożywać również alkoholu.

W pierwszej fazie diety ubogoresztkowej bardzo często podaje się słabą herbatę, lekkostrawne  kleiki, napar z czarnych jagód i zupę marchwiankę. Jeśli żaden z wymienionych produktów nie powoduje dolegliwości, można rozbudować nasz jadłospis o sucharki, czerstwe białe bułki i gotowany ryż. Wraz z ustępowaniem objawów chorobowych, wprowadza się do diety ubogoresztkowej delikatne gatunki mięs – zwłaszcza drobiu, ryb, oraz puree ziemniaczanego. Dopiero w dalszej kolejności, jak poprzednio jeśli objawy zapalenia łagodnieją, włącza się do jadłospisu owoce i warzywa.

W tabeli poniżej znajdują się produkty wskazane i te wymagające wyeliminowania:

PRODUKTY ZALECANE ZABRONIONE
NAPOJE przetwory mleczne i chude mleko, herbata, woda mineralna, rozcieńczone soki napoje gazowane, tłuste mleko, śmietana, kawa, alkohol
PIECZYWO pszenne, jasne czerstwe, bułki pszenne, sucharki, mąka pszenna, biszkopty, herbatniki, makaron nitki, kasza manna chleb żytni, pieczywo razowe, mąka żytnia, kasze gruboziarniste, grube makarony
MIĘSO – chuda szynka: drobiowa, z indyka, polędwica;

– chude mięsa: cielęcina, wołowina, indyk, kurczak bez skóry

– chude ryby: dorsz, sandacz, szczupak. dorsz, pstrąg, leszcz

– boczek, pasztetowa, kaszanka, konserwy, tłuste gatunki

– tłuste mięsa: wieprzowina, baranina, podroby, kaczki, gęsi

– tłuste ryby: węgorz, halibut, śledź, makrela, konserwy

OWOCE I WARZYWA – marchew, szpinak, koperek, zielona sałata, pomidor, warzywa gotowane, pieczone ziemniaki, puree

– jabłka, banany, owoce jagodowe, morele w postaci przecierów i soków

– fasola, soczewica, groch, ogórki, kapusta, grzyby, kalafior, cebula, rzodkiewka, smażone ziemniaki

– gruszki, czereśnie, orzechy, migdały, sezam, słonecznik, pestki dyni, winogrona, figi

PRZYPRAWY łagodne; koper, cynamon, sok z cytryny, sól w ograniczonej ilości, wegeta Ostre: pieprz, musztarda, chili, czosnek, cebula

 

Jak widać, dieta ubogoresztkowa nie jest pełnowartościowym sposobem odżywiania ani dietą pozwalającą na utratę zbędnych kilogramów.  Jest to raczej doraźny sposób na złagodzenie dolegliwośći ze strony przewodu pokarmowego.

[Głosów:2    Średnia:2/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ