Utrata zęba – problem poważniejszy niż się wydaje

0
1185

Dla dużej części osób przedwczesna utrata nawet jednego zęba jest dużą traumą, ale głównie jest to spowodowane obawą przed nieatrakcyjnym wyglądem, zwłaszcza jeśli chodzi o ząb przedni, oraz brakiem komfortu. Prócz tych jednak problemów, utrata zęba może mieć też inne, często bardzo poważne konsekwencje, warto więc bronić się przed tym w każdym wieku (nie powinno do tego dojść także u dzieci, które mają już stałe zęby), zaś kiedy dojdzie do takiej sytuacji, konieczne jest niezwłoczne uzupełnienie powstałej luki.

W jakich okolicznościach dochodzi do utraty zębów?

Nie licząc wypadków, w których zęby są tracone na skutek urazów mechanicznych, zwykle bezzębie pojawia się na skutek zaniedbań. Najczęściej dochodzi do tego, kiedy unika się stomatologa, wobec czego zęby zostają tak zniszczone przez próchnicę, że nie da się już ich uratować – trzeba je usuwać bądź wypadają same (często korony łamią się, zaś korzenie trzeba usuwać bądź osadza się na nich np. korony protetyczne). Prócz niechęci do dentysty czy strachu, przyczyną są też względy finansowe, brak czasu czy zwykłe niedbalstwo. Poza tym na utratę zębów mocniej narażone są osoby, których dieta bogata jest w kwasy i cukry remineralizujące szkliwo, osoby cierpiące na bruksizm, palące papierosy oraz – oczywiście – niedbające o higienę jamy ustnej.

Co kiedy straci się ząb?

Utrata zęba nie powoduje tylko utraty pewności siebie, niechęci do uśmiechania się oraz problemów podczas jedzenia. Jeśli straciło się zęba przedniego, mogą pojawić się problemy z wymową. Ponadto gdy bezzębie nie jest leczone, z czasem kość w miejscu luki zanika, mogą także zapadać się dziąsła, a to nierzadko jest widoczne jako zmiana kształtu twarzy, zwłaszcza gdy brakuje większej ilości zębów. Warto też wiedzieć, że gdy brakuje zęba, sąsiednie przesuwają się do przodu, to zaś powoduje krzywienie się zębów, zaburzenia zgryzu, a nawet może prowadzić do pękania zębów, które są naciskane przez inne. Gdy więc straci się ząb, warto udać się do kliniki Dentestetica.pl (http://www.dentestetica.pl/) i wybrać któreś z rozwiązań protetycznych: http://www.dentestetica.pl/leczenie/protetyka-stomatologiczna/.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar
Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ