Białko jest najważniejszym składnikiem budulcowym naszego organizmu. W największym stężeniu występuje w naszych mięśniach, jednak również inne tkanki składają się z włókien białkowych. Warto o tym pamiętać, ponieważ dzięki takim zależnościom odżywki białkowe mogą pozytywnie wpływać także na inne organy.
Białko w ludzkim organizmie. Jaką pełni funkcję?
Białko w organizmie człowieka jest odpowiedzialne za szereg funkcji. Jednak podstawową z nich jest funkcja budulcowa: z białek składa się bowiem większość ludzkich tkanek. Najwięcej z całą pewnością znajdziemy go w mięśniach, jednak również pozostałe mają w sobie łańcuchy białkowe. Znajdują się nawet we włosach i odpowiadają za ich piękny wygląd.
Co równie ważne, białka odpowiedzialne są za budowanie enzymów. Z tego też powodu pełnią funkcję regulującą w naszym organizmie. Odpowiadają za metabolizm, rozwój organizmu oraz jego codzienne funkcjonowanie.
Czy nie wystarczy nam białka z diety?
Oczywiście białko znajduje się w diecie człowieka. Jednak nie oznacza to, że dieta musi być jego jedynym źródłem. A często nawet nie powinna, ponieważ ilość białka w diecie jest stosunkowo niewysoka. Jak się okazuje, znacznie łatwiej jest nam zdobyć wysoką ilość węglowodanów lub tłuszczów niż białek.
Dlatego też mimo zjadania mięsa, ryb czy nabiału, które obfitują w białka zwierzęce, a także mimo zjadania białek roślinnych, należy swoją dietę uzupełnić o ten ważny składnik. Jest to szczególnie istotne dla sportowców, u których ilość białek w diecie zazwyczaj jest niewystarczająca do pełnej regeneracji organizmu. Ze względu na to, że potrzebują oni znacznie więcej aminokwasów (część składowa białek) do regeneracji organizmu, powinni uzupełnić dietę o źródła wysokobiałkowe.
Gdy w diecie jest go za mało…
Białko najlepiej będzie zdobyć ze specjalnie przygotowanych w tym celu odżywek białkowych. Zostały one wyprodukowane z wyselekcjonowanych białek zwierzęcych (lub rzadziej roślinnych) i przygotowane w formie smacznych przekąsek. Dzięki temu odżywki białkowe są łatwe do spożycia tuż po treningu, kiedy są najbardziej potrzebne. Właśnie wtedy pozwalają na uzyskanie związków niezbędnych do regeneracji, co z kolei przekłada się na szybszą odbudowę mięśni oraz ich wzrost.
Jakie rodzaje odżywek białkowych mogą być pomocne?
Wśród preparatów białkowych nie zabrakło kilku ich rodzajów, które przeznaczone są na różnych etapach treningu.
- Koncentrat białka serwatki (WPC – Whey Protein Concentrate), składający się z 60-80% białka, do 8% węglowodanów i do 6% tłuszczów. Jest dobrze rozpuszczalny, smaczny (słodki) i szczególnie polecany początkującym.
- Izolat białka serwatki (WPI – Whey Protein Isolate), który odznacza się nawet 90% protein. Posiada mniej cukru i tłuszczu, jest lepiej przyswajalny i doskonale sprawdza się podczas redukcji.
- Hydrolizat białka serwatki (WPH – Whey Protein Hydrolyzate), który może zawierać nawet do 100% białek. Jest dobrze rozpuszczalny, przyswajalny i nie wnosi do diety zbędnych cukrów oraz tłuszczów. Idealny dla zawodowców i najbardziej aktywnych amatorów.