Jak klimatyzacja wpływa na nasze zdrowie?

0
1534
klimatyzacja

W okresie letnim bardzo często używamy klimatyzacji. Najczęściej używana  jest  w samochodach podczas letnich podróży. Natomiast nie jest to jedyne miejsce, w którym jej używamy. Możemy ją spotkać np. w biurach, w centrach handlowych. Niektórzy montują ją sobie w domach. Jak jest z jej wpływem na zdrowie? Czy jest szkodliwa?

Klimatyzacja w domu

Upały bywają bardzo ciężko uciążliwe dla wielu osób. Ciężko jest wytrzymać w domach w tym czasie. Na obecnym rynku, dostępne jest sporo przenośnych i stacjonarnych klimatyzatorów. Bardzo istotne jest to, aby różnica temperatur pomiędzy tą panującą na zewnątrz a w domu nie powinna być większa niż 6 stopni C. Zimą oraz latem temperatura powinna wynosić ok 20-22 stopnie C.

Przeczytaj też: http://www.autotesty.net.pl/czym-sa-opony-run-flat/

Zbyt duża różnica temperatur może doprowadzić do szoku termicznego. Jego skutki mogą być bardzo groźne. Do innych  niebezpiecznych skutków zalicza się: osłabienia układu odpornościowego a nawet jego spadku.

Klimatyzacja w samochodzie

Długie podróże w upalne letnie dni mogą być naprawdę uciążliwe a wręcz niebezpieczne, jeśli nie ma się klimatyzacji. Wtedy, kiedy mamy w naszych autach takie udogodnienie, powinniśmy również przestrzegać kliku zasad.

Przede wszystkim nigdy nie wsiadajmy do rozgrzanego auta, najpierw powinniśmy je porządnie przewietrzyć. Zawsze kiedy jest to możliwe parkujmy samochody z cieniu. Strumień klimatyzowanego powietrza kierujemy na szybę albo dach, ale nigdy nie bezpośrednio na siebie. Istotną zasadą jest to, aby w aucie było maksymalnie 6 stopni mniej niż na zewnątrz. Kiedy będziecie zbliżać się do celu pamiętajcie, aby powoli  i stopniowo  zmniejszać klimatyzację a następnie ją całkowicie wyłączyć. Należy to robić, aby nie narazić się na zbyt dużą różnicę temperatur przy wysiadaniu.

Skutki nieprawidłowego używania

Nieodpowiednie posługiwanie się urządzeniem do klimatyzacji , a także złe dbanie o nie może doprowadzić do problemów ze zdrowiem. Zaliczamy do nich:

  • ból gardła, 
  • chrząkanie, 
  • uczucie drapania, 
  • kaszel, 
  • chrypka, 
  • duszności u astmatyków.

Filtry powinny być czyszczone często oraz zaleca się ich okresowe wymienianie. Dodatkowo przyczyną nie czyszczenia klimatyzacji jest rozwój pleśni i grzybów, co w szczególności będzie odczuwalne przez alergika czy astmatyka.

Zbyt długie przebywanie w pomieszczeniu klimatyzowanym może również doprowadzić do problemów z oczami, ponieważ suche powietrze wysusza spojówki oraz powoduje szczypanie.

Źródło: https://www.fundacjazdrowie.com.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ