Jak poradzić sobie z letnim przeziębieniem?

0
2188

Przeziębienie, niezależnie od pory roku, wywołują wirusy, które atakują górne drogi oddechowe. Osłabienie układu odporościowego powoduje, że drobnoustroje mają ułatwiony dostęp do organizmu. Najczęstszymi symptomami zakażenia są katar, gorączka, zapalenie krtani i kaszel.

Przeziębienie najczęściej kojarzy się z okresem jesienno-zimowym, jednak latem również jesteśmy na nie narażeni, głównie w wyniku działania klimatyzacji, kąpieli w zimnej wodzie czy chłodnych wieczorów.

Dlaczego przeziębienie rozwija się również latem?

Letnie upały powodują, że organizm człowieka staje się wrażliwszy na zmiany temperatury. Często infekcja pojawia się po nagłym wyziębieniu np. na skutek podróży samochodem z włączoną klimatyzacją czy przebywania w chłodnych pomieszczeniach. Przechodzenie z bardzo nagrzanego do wychłodzonego miejsca (i odwrotnie) osłabia układ odporności. Latem nie jest o to trudno – czasem wystarczy po dniu spędzonym w słońcu nad basem wejść do pokoju, w którym działa klimatyzacja. W ten sposób dużo łatwiej dochodzi do zakażenia.

Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi ryzyko jest ogólne zmęczenie, przepracowanie, słabsza kondycja psychiczna czy zmiany hormonalne u kobiet, a także alergie, o których można przeczytać na portalu zdrowie.tvn.pl. W takich sytuacjach wirusy łatwiej dostają się do organizmu, który nie jest w stanie z nimi skutecznie walczyć.

Czy istnieje jeden lek na przeziębienie?

Ponieważ za zakażenie górnych dróg oddechowych odpowiada ponad 200 różnych wirusów, nie ma jednego skutecznego leku, który zwalczy każdą pojawiającą się infekcję. Różne patogeny mają inne cechy charakterystyczne określane terminem właściwości biochemicznych. Dlatego stworzenie jednego uniwersalnego leku jest w zasadzie niemożliwe. Są natomiast określone sposoby postępowania w przypadku infekcji, które mogą okazać się skuteczne.

Przede wszystkim ulgę przynoszą leki udrażniające drogi oddechowe (zarówno w formie tabletek jak i sprayu do nosa lub do gardła). Na podrażnione gardło warto kupić w aptece tabletki do ssania, często na bazie ziół, które mają właściwości łagodzące, odkażające i przeciwzapalne. Z kolei męczący, zwłaszcza w nocy, kaszel zmniejsza właściwie dobrany syrop (na kaszel suchy lub mokry). Natomiast w przypadku pojawiającej się gorączki zalecane jest przyjęcie leków, dostępnych w aptece bez recepty. Można też skorzystać z domowych sposobów leczenia, które z powodzeniem stosowały jeszcze prababcie, jak herbata z sokiem z malin czy miód (należy pamiętać, że dodany do wrzątku traci swoje lecznicze właściwości!).

Jeśli jednak objawy nie ustępują lub zaczną się rozwijać, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar

Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ