Najnowsze metody leczenia alkoholizmu

0
1221
Najnowsze metody leczenia alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu jest bardzo groźną chorobą o skomplikowanej etiologii i przebiegu. Aby ją pokonać, trzeba rozbroić wiele niekonstruktywnych mechanizmów sterujących myśleniem, przeżywaniem i zachowaniem nałogowca. Z tego powodu terapia opiera się nie na jednej, a na kilku różnorodnych technikach oddziałujących na odmienne funkcje i aspekty funkcjonowania pacjenta. W dodatku wciąż podlegają one doskonaleniu, dzięki czemu możemy mieć pewność, że dobre ośrodki terapeutyczne zawsze wykorzystują najnowsze metody leczenia alkoholizmu.

Tradycyjne metody leczenia alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu jest schorzeniem związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem umysłu oraz szkodliwymi schematami myślowymi nałogowca. Niestety nie istnieje żadna „magiczna” pigułka, która mogłaby wyleczyć pacjenta dotkniętego tą choroba. Profesjonalna pomoc koncentruje się więc na psychoterapii w dwóch formach: indywidualnej i grupowej. Spotkania z terapeutą w cztery oczy pozwalają na omówienie osobistych problemów, których nie dałoby się poruszyć w większym gronie, zaś kontakt z grupą stanowi doskonałą okazję do zbudowania nowych kontaktów społecznych oraz czerpania od siebie nawzajem inspiracji, motywacji do działania i nadziei na sukces.

Dlaczego nowe podejście jest potrzebne?

Choć główne mechanizmy leżące u podłoża nałogów zawsze są takie same, nie da się ukryć, że obecne czasy przyniosły wiele nowych zagrożeń, które nie były znane jeszcze jakiś czas temu. Bogacące się społeczeństwo oraz wszechobecny pęd za karierą zaowocowały nieustannie rosnącą grupą alkoholików wysokofunkcjonujących, czyli nałogowców, którzy potrafią ukrywać swoją chorobę przez dłuższy czas. Są to osoby zadbane, inteligentne, wykształcone, zwykle mające dobrą pracę, rodzinę oraz powszechny szacunek. Skłonność do nadużywania substancji psychoaktywnych ukrywają pod drogimi, modnymi ubraniami, starannym makijażem i luksusowymi perfumami. Wiele z nich wspomaga się alkoholem, by poradzić sobie z codzienną frustracją, stresem związanym z pracą zawodową oraz towarzyszącymi im nieustannie pędem i pośpiechem.

Wśród innych, charakterystycznych dla naszych czasów problemów możemy wymienić również powszechną wśród kobiet drunkoreksję (czyli intensywne picie przy niewielkich ilościach przyjmowanego pokarmu w celu zachowania wagi lub schudnięcia) oraz łączenie alkoholu z nowymi substancjami odurzającymi, czyli tzw. dopalaczami. Osoby zmagające się z podobnymi problemami wymagają zastosowania najnowszych metod leczenia alkoholizmu, które będą właściwie odpowiadały na ich potrzeby.

Filmoterapia i arteterapia

Jednym ze sposobów na radzenie sobie z alkoholizmem w dzisiejszych czasach jest zastosowanie szeroko pojętej sztuki i twórczości. Dla nowoczesnego człowieka są one nieodłączną częścią codzienności oraz pryzmatem pomagającym w lepszym rozumieniu otaczającego nas świata. Wśród najnowszych metod leczenia alkoholizmu znajdziemy między innymi filmoterapię, czyli oddziaływanie na sposób myślenia pacjentów za pośrednictwem starannie dobranych filmów. Ich wspólne oglądanie pozwala na wyciąganie konkretnych wniosków dotyczących własnego postępowania, a także uwolnić głęboko skrywane emocje. Z kolei arteterapia daje unikalną możliwość tworzenia i ekspresji artystycznej. Wbrew pozorom jest ona skuteczna nie tylko w przypadku osób utalentowanych w tej dziedzinie – w tym przypadku chodzi bardziej o wyrażenie siebie, swobodny przepływ skojarzeń oraz doświadczanie świata za pomocą wszystkich zmysłów.

Przeczytaj też: Jakie choroby współwystępują z alkoholizmem?

Trening umiejętności społecznych

Jednym z największych deficytów w życiu każdego alkoholika są relacje społeczne. Nadużywanie substancji psychoaktywnych prowadzi do ochłodzenia stosunków z rodziną i przyjaciółmi. W dodatku nałogowcy często wykorzystują alkohol do zwiększenia pewności siebie oraz zniwelowania nieśmiałości lub sięgają po niego pod wpływem perswazji innych. Dlatego najnowsze metody leczenia alkoholizmu uwzględniają trening asertywności, poprawę samooceny oraz naukę odróżniania wartościowych znajomości od tych, które nam szkodzą (do takich relacji należą np. te z „kumplami od kieliszka”).

https://uzaleznienia-terapia.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar
Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ