Trudności związanie z poczęciem i wykonanie inseminacji domacicznej

0
1660

Inseminacja domaciczna jest prostą, tanią i zupełnie bezbolesną metodą leczenia niepłodności. Polega ona na bezpośrednim umieszczeniu w jamie macicy nasienia, które wcześniej jest oczywiście odpowiednio przygotowane. Do takiego zabiegu mogą zakwalifikować się pary, które są w związku małżeńskim, ale również osoby w związkach nieformalnych. Istnieje również możliwość wykorzystania do inseminacji nasienia dawcy.

Dla kogo jest zabieg inseminacji?

Inseminacja przede wszystkim jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które od dawna starają się o poczęcie dziecka, ale nie jest to możliwe z takich powodów jak:
– mała ruchliwość plemników lub ich niewystarczająca ilość,
– nieprawidłowości w ejakulacji,
– występowanie endometriozy,
– obecność przeciwciał przeciwplemnikowych,
– niewyjaśniona przyczyna niepłodności.

Na czym polega inseminacja?

Unasienienie, czyli inseminacja odbywa się w bardzo prosty sposób. Do organizmu matki wprowadzane jest nasienie partnera lub dawcy, które zostaje wcześniej przygotowane do tej czynności w warunkach laboratoryjnych. W ten sposób plemniki omijają barierę śluzu szyjkowego, a znajdujące się tam przeciwciała nie mają możliwości ich uszkodzenia. Nasienie można podać w różne miejsca, do jajowodów, szyjki lub macicy. Najczęściej wykonywana jest inseminacja domaciczna.

Przed zabiegiem

Aby inseminacja była skuteczna należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak częstość owulacji, warunki anatomiczne oraz inne czynniki maciczne i jajowodowe. Przed zabiegiem musi zostać wykonany szereg badań. Należy do nich badanie cytologiczne, USG narządu rodnego, badania krwi obojga partnerów w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową. Ponadto lekarze mogą skierować również na dodatkowe badania, do tej kwestii należy podejść bardzo indywidualnie. Konieczne może być wykonanie oceny rezerwy jajnikowej, czy badanie poziomu hormonów. Bardzo ważna jest również ocena drożności jajowodów.

Skuteczność, a rozczarowanie

Niezwykle ważne jest prawidłowe zakwalifikowanie pary do programu inseminacji domacicznej. Daje to zwiększone szanse na powodzenie zabiegu i pozwala uniknąć gorzkiego rozczarowania. Ma to ogromny wpływ na psychikę pacjentów, która rzutuje na ich późniejsze leczenie. Na szczęście powikłania inseminacji domaciczne ograniczają się do <1%. Należy jednak wspomnieć, że istnieje taka możliwość jak wystąpienie zakażenia miednicy mniejszej, krwawienia czy uszkodzenie narządu rodnego. Badania udowodniły, że największy odsetek ciąż wykazano w pierwszych trzech cyklach inseminacji domacicznej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar

Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ