USG piersi – pytania i odpowiedzi

0
895
USG piersi

USG piersi to jedno z najważniejszych badań profilaktycznych kobiet. Sporo pacjentek ma wiele pytań na temat tego rodzaju testu. Jak wygląda badanie USG piersi i dlaczego jest tak istotne dla zdrowia? Jak często należy je przeprowadzać? Ile kosztuje USG piersi?

Czym jest badanie USG piersi?

USG to rodzaj prostego, nieinwazyjnego badania, które wykonywane jest przez lekarza za pomocą specjalnej głowicy. Narzędzie to, po przyłożeniu do ciała, zaczyna emitować przenikające do wewnątrz fale ultradźwiękowe, które docierają do znajdujących się tam tkanek. Dzięki temu specjalista może zobaczyć na ekranie ultrasonografu odpowiedni obraz, który mówi mu, czy w piersiach nie pojawiły się żadne niepokojące zmiany.

Przeprowadzanie USG piersi jest niezwykle ważne dla kobiet, zwłaszcza w młodym i średnim wieku (po 50. roku życia zalecana jest raczej mammografia). Przede wszystkim to najważniejszy sposób, by kontrolować stan swojego zdrowia i szybko rozpocząć leczenie w razie wykrycia zmian, takich jak np. guzy czy torbiele. Badanie USG to jedna z głównych metod w zakresie profilaktyki raka piersi. Choroba ta, jeśli nie zostanie rozpoznana odpowiednio wcześnie, może być przyczyną śmierci.

Jak często badać piersi?

Specjaliści od wielu lat zachęcają kobiety do systematycznego kontrolowania zdrowia swoich piersi. Warto robić to na co dzień w domu poprzez samobadanie, ale oczywiście niezwykle istotne jest także regularne odwiedzanie gabinetów lekarskich. Badaniu USG powinna poddawać się każda kobieta, ale szczególnie ważna jest profilaktyka u osób, które stosują hormonalne środki antykoncepcji, miały już problemy zdrowotne w tym zakresie lub u których stwierdzone są w bliskiej rodzinie przypadki nowotworów piersi.

Częstotliwość badania USG piersi zależna jest od wieku. Między 20. a 30. rokiem życia należy robić to przynajmniej raz na dwa lata. Po przekroczeniu 30 lat trzeba już odwiedzać lekarza co rok, natomiast u kobiet czterdziestoletnich zalecane jest przeprowadzanie USG piersi nawet dwukrotnie w ciągu roku.

Ile kosztuje USG piersi?

Wiele kobiet pyta także o to, ile kosztuje USG piersi. Na szczęście niewiele – za prywatne badanie zapłacimy zwykle między 50 a 150 zł. Nie jest to wygórowana kwota, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę, przed czym może uchronić nas kontrola zdrowia. Co więcej – usg piersi można wykonać także bezpłatnie na fundusz NFZ.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar

Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ