Walka ze stresem i psychicznym zmęczeniem

0
1556
Walka ze stresem i psychicznym zmęczeniem

Stres jest jednym z nieodłącznych elementów towarzyszących pracownikom. Zajmowanie ważnego stanowiska niesie ze sobą duże poczucie odpowiedzialności, podobnie wygląda sytuacja, jeśli dana posada wymaga wykonywania licznych obowiązków pod presją czasu. U osób o słabszej odporności może w takich sytuacjach zrodzić się poczucie zniechęcenia do pracy oraz zmęczenia umysłowego. Te czynniki z kolei mogą prowadzić do powstawania niepotrzebnej złości, wypalenia zawodowego, a nawet groźnych stanów około depresyjnych. Aby temu zaradzić, należy znaleźć odpowiedni sposób na regenerację własnego organizmu.

Zdrowa dieta w walce ze stresem

Prawidłowo zbilansowany jadłospis pozwala uodpornić się na czynniki zewnętrzne wywołujące stres. Codzienna dieta, bogata w warzywa, owoce oraz produkty cechujące się wysoką zawartością magnezu (np. ciemna czekolada z dużą ilością kakao), warunkującego prawidłową pracę układu nerwowego. Należy unikać alkoholu oraz ograniczyć spożywanie kawy (wypłukuje magnez z organizmu).

Wysiłek fizyczny najlepszym lekarstwem dla zmęczonego umysłu

Osoby zestresowane i zdenerwowane bardzo często posiadają nadmiar energii, który należy rozładować. Idealnym do tego sposobem jest uderzanie w worek treningowy. Dzięki tej metodzie można się w szybki sposób uspokoić, jak również poprawiać swoją ogólną sprawność fizyczną.

Regularny wysiłek fizyczny wyzwala o organizmie tzw. hormony szczęścia (endorfiny), dzięki czemu poprawia się nastrój osoby ćwiczącej. Z tego powodu warto jest kilka razy w tygodniu odwiedzić siłownię, aby nie tylko zadbać o swój stan psychiczny i dać jednocześnie odpocząć umysłowi, ale także poprawić swoją sylwetkę, co pomoże z kolei nabrać większej pewności siebie. Osoby, które chcą wykonywać treningi siłowe powinny w pierwszej kolejności skonsultować się z trenerem, który pomoże im dobrać dedykowany program ćwiczeń. Ponadto, warto by zaopatrzyły się w odpowiedni sprzęt, taki jak stabilizatory kolan oraz łokci czy pasy ciężarowe (dostępne np. na stronie https://unbrokenstore.com/). Pomogą one w każdych warunkach chronić stawy i kręgosłup.

Rozmowy z bliskimi osobami

Rozładowaniu stresu sprzyja także szczera rozmowa z drugą osobą (przyjacielem lub kimś z rodziny). Dzięki wyznaniom można zdystansować się od problemów. Podczas takich spotkań wydzielają się endorfiny i oksytocyna, które pomagają się zrelaksować.

Odpowiednia muzyka potrafi ukoić nerwy i przywrócić spokój

W odstresowaniu się bardzo pomaga słuchanie muzyki. Niekoniecznie muszą to być dźwięki natury (śpiew ptaków, szum wody). Najlepiej w takich przypadkach działają piosenki ulubionych wykonawców, które bardzo pozytywnie wpływają na układ nerwowy słuchacza. Tę metodę można połączyć z ciepłą, odprężającą kąpielą z dodatkiem preferowanych olejków eterycznych lub soli.

W walce ze stresem pomagają również filmy i książki, do których najchętniej się wraca lub oddawanie się swoim pasjom. Niezbędny dla właściwego wypoczynku i ponownego zregenerowania organizmu jest także nieprzerywany sen, trwający co najmniej siedem godzin.

Każda osoba odczuwa stres i zmęczenie w inny sposób. Jednej grupie ludzi wystarczy słuchanie głośnej lub relaksującej muzyki, inna potrzebuje z kolei dużej dawki aktywności fizycznej. Najważniejszą kwestią jest, by dobrać dla siebie najodpowiedniejszą metodę.

Artykuł partnera.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar

Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ