Zabieg artroskopii stawu biodrowego – poradnik pacjenta

0
993
Zabieg artroskopii stawu biodrowego

Artroskopia stawu biodrowego to zabieg zdecydowanie mniej inwazyjny w porównaniu z klasyczną operacją biodra – trwa krócej, a ponadto okres rekonwalescencji po nim jest także mniej czasochłonny. Co warto wiedzieć, kiedy czeka nas zabieg artroskopii stawu biodrowego? Poznaj nasz poradnik pacjenta w pigułce!

Zabieg artroskopii stawu biodrowego – jak przebiega?

Artroskopia diagnostyczna stawu biodrowego przeprowadzana jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym przez lekarza chirurga. Polega na wykonaniu niewielkich nacięć powłok ciała, poprzez które wprowadza do wnętrza stawu biodrowego miniaturowe narzędzia oraz kamerę powiększającą wysokiej rozdzielczości. Pozwala to na dokładne ocenienie, co dzieje się wewnątrz stawu i przeprowadzenie koniecznych działań. Czas trwania zabiegu to zwykle 2 godziny. Po nim mogą występować dolegliwości bólowe, które zwalcza się ogólnodostępnymi lekami przeciwbólowymi.

Jak przygotować się do zabiegu artroskopii stawu biodrowego?

Przed zabiegiem lekarz prowadzący powinien zalecić kompleksowe badania – m.in. oznaczenie grupy krwi (jeśli jeszcze nie posiadamy karty identyfikacyjnej), morfologię, elektrolity, poziom cukru, próby wątrobowe, układ krzepnięcia, EKG, zdjęcie klatki piersiowej z opisem i analizę moczu. Zwykle pacjent zobligowany jest także do oznaczenia wykonać poziomu przeciwciał anty-HBs i jeśli te będą niedostateczne, konieczne będzie szczepienie p-WZW typu B.

Rehabilitacja po zabiegu artroskopii biodra

Przez pierwszy tydzień pacjent porusza się przy użyciu kul, a następnie stopniowo obciąża nogę operowaną ciężarem ciała, gdy zezwoli na to lekarz. Po zabiegu konieczna jest zatem konsultacja z lekarzem prowadzącym. Chirurg uwzględniając stan pacjenta wskaże, kiedy możliwe jest rozpoczęcie rehabilitacji i w jakim stopniu. Okres rekonwalescencji ma na celu szybkie i bezpieczne odzyskanie sprawności kończyny, dlatego najlepiej, aby czuwał nad nim fizjoterapeuta. To on dobiera odpowiednie metody terapii służące odtworzeniu koordynacji nerwowo-mięśniowej i zwiększeniu siły mięśni, co ma poprawić stabilność funkcjonalną stawu i zabezpieczyć biodro przed kolejnymi przeciążeniami.

Kiedy możliwy jest powrót do sprawności sprzed zabiegu?

Artroskopia diagnostyczna stawu biodrowego to z reguły małoinwazyjny zabieg, a okres rekonwalescencji trwa od 15 dni do kilku miesięcy (więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj). Niemniej powrót do pełnej aktywności uzależniony jest od zakresu chirurgicznej naprawy uszkodzeń biodra, zaangażowania pacjenta w proces rehabilitacji i formy aktywności, do której chce on powrócić.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Avatar

Uwielbiam fitness. Rzadko używam obciążenia, zdecydowanie wolę ćwiczyć siłą własnego ciężaru.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ